
Схвалення заявки Катару на проведення чемпіонату світу викликало багато суперечок та пов'язане з корупційним скандалом. Крім того, Катар не можна назвати «футбольною» державою, тому на момент отримання права на ЧС у країні майже повністю була відсутня необхідна інфраструктура.
Слід нагадати, що матчі будуть проходити до 18-го грудня, у цей день запланований фінал ЧС-2022. Дізнатись розклад матчів, а також зробити ставки на фаворитів турніру можна в популярній БК Betcity.ru. Цей букмекер високо оцінений за вигідні коефіцієнти, зручність платежів, службу підтримки, надійність та бонуси.
На момент отримання дозволу в Катарі не було достатньої інфраструктури – як спортивної, так і транспортної – для такого масштабного заходу. Тому перед державою стояло амбітне завдання побудувати все буквально з нуля.
За 12 років Катар збудував сім нових стадіонів, ще один був значно реконструйований. Крім стадіонів, було збудовано нові дороги, аеропорт, готелі, повністю автоматизований метрополітен, який з'єднує ключові локації турніру – аеропорт та місця проведення матчів. А довкола стадіону «Лусаїл», який прийме фінал ЧС, було зведено ціле місто.
Чемпіонат світу з футболу включено до стратегії розвитку «Національне бачення Катару до 2030 року», тому більшість інфраструктурних проектів реалізуються за рахунок коштів державного бюджету.
Однак Катар прагне залучити якнайбільше приватних інвестицій. Наприклад, у рамках державно-приватного партнерства було залучено французьку компанію Thales Group для розробки програмного забезпечення для Fan ID. У реалізації інших проектів, пов'язаних із ЧС, брали участь DHL, Volkswagen, китайський виробник комерційного транспорту Yutong та катарська логістична компанія GWC.
У бюджеті ФІФА на чотирирічний цикл 2019-2022 років говориться, що обсяг інвестицій федерації у чемпіонат світу з футболу в Катарі становив $1,696 млрд – 54% від сукупних видатків за фінансовий період.
26% виділених коштів ($440 млн) припадають на призові виплати, ще 19% ($322 млн) – на операційні витрати (продаж квитків, юридичний супровід, організація суддівства тощо). Витрати на організацію прямих трансляцій мундіалю становитимуть $247 млн, або 15% бюджету, виділеного ФІФА.
У федерації зазначають, що близькість стадіонів один до одного та розвинена інфраструктура дозволять «добитися економії» та «тримати операційні витрати під контролем». Порівняно з 2018 роком витрати ФІФА на чемпіонат скоротилися на 7%.
Не варто забувати і про спонсорів. В даний час з ФІФА співпрацюють 7 компаній, вони складають спонсорів першого рівня - Adidas, Coca-Cola, Qatar Energy, Qatar Airways, Wanda Group, Hyundai/Kia Motors та Visa.
Ще 7 компаній є спонсорами другого рівня, які безпосередньо підтримують чемпіонат світу з футболу. Це виробник пива Budweiser, індійська освітня компанія BYJU's, McDonald's, китайський виробник побутової техніки Hisense, китайський виробник смартфонів Vivo, криптобіржа Crypto.com та китайський виробник молочної продукції Mengniu.
Ще одним спонсором турніру, регіональним, є розробник програмного забезпечення з Аргентини Globant.
У 2018 році ФІФА звітувала про рекордний виторг за підсумками попереднього чотирирічного циклу в розмірі $6,421 млрд. За цикл 2019-2022 років організація розраховує отримати близько $6,4 млрд. виручки. За підрахунками, що ґрунтуються на попередніх фінансових результатах, ЧС-2022 року може принести ФІФА близько $5,4 млрд.
Щодо країни, яка приймає турнір, генеральний директор оргкомітету ЧС-2022 Нассер Аль-Хатера заявив, що прибуток Катару від чемпіонату світу становитиме близько $17 млрд.
За його словами, прогнозований дохід удвічі перевищить витрати на будівництво стадіонів та футбольної інфраструктури. Крім цього, в оргкомітеті очікують, що кількість глядачів ЧС у всьому світі досягне рекордних 3-4 млрд осіб, а сам мундіаль відвідають понад мільйон людей.
Доходи збірних команд від участі у чемпіонаті світу становитимуть призові виплати. 2022 року ФІФА на ці цілі виділила $440 млн.
Переможець чемпіонату отримає $42 млн, збірна, яка посіла 2-е місце – $30 млн, а третє – $27 млн. Крім того, кожна команда, яка пройшла кваліфікацію, отримає перед початком ЧС $1,5 млн. для покриття витрат на підготовку.
Також у ФІФА існує так звана програма клубних пільг, у рамках якої міжнародна федерація виплачує клубам, чиї футболісти виступають на чемпіонаті світу, компенсацію.
Цього року виплати отримають 416 клубів, компенсація за один день участі становитиме $10 тис. – приблизно $370 тис. на одного гравця за весь турнір. Таким чином, ФІФА виплатить клубам загалом $209 млн.