Піонерський табір

12 12 2012, 16:41

Катастрофа по-берлінськи

Катастрофа по-берлінськи

Ukrainefootball.net  продовжує знайомити читачів із рубрикою "Пионерский лагерь". Дана стаття розповідає про дуже унікальний і неповторний клуб в історії німецького футболу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

КАТАСТРОФА ПО-БЕРЛІНСЬКИ

 

 

 «Як майже завжди в політиці,

результат буває протилежний  передбаченню»

Франсуа-Рене де Шатобріан

 

Політика. Що це? Яка її роль у житті суспільства? Загальновідомо, що термін «політика» виник завдяки твору видатного мислителя античного світу Аристотеля про державу, правління й володарювання, що мав назву «Політика». Політика (гр. politike — мистецтво управління державою) — це одне з основних явищ у системі найважливіших сфер життя суспільства: економічної, ідеологічної, правової, культурної, релігійної і… спортивної. Роль і значення політики в спорті, у нашому випадку – футболі, можна помітити не озброєним оком на тій же організації і проведенні Євро 2012. Однак в цій статті нас цікавить дещо інший період в історії футболу. І так…

 

1965 рік від Різдва Христового. В цей час США і СРСР продовжують конфронтацію в Холодній війні. Не дивлячись на вимоги великої демонстрації в Вашингтоні проти війни у В’єтнамі, Ліндон Джонсон розпочне операцію  Power Pack у Домініканський республіці (запобігаючи загрозі виникнення революції кубинського зразка у Латинській Америці – прим. авт.). Ще в цей рік не стане великого і неповторного Уїнстона Черчилля, Індонезія вийде із ООН, Гамбія отримає незалежність, Франція запустить свій перший супутник, Михайло Шолохов отримає Нобелівську премію, радянські клуби вперше вийдуть на європейську арену (Динамо К), а в СРСР відбудеться перший правозахисний мітинг. Політика зразка «1965» залишить слід і в футболі, німецькому футболі.

 

 

 «Закон політики: менш небезпечно створити чотири незадоволених,

ніж одного задоволеного і трьох таких, що заздрять»

 Жильбер Сесброн

 

Літо 65-го. Старт нового сезону Бундесліги - третього по рахунку – назначено на 13 серпня. В лізі відбулося ряд кардинальних змін: її розширено до 18 клубів (замість 16), таким чином за підсумками сезону 1964/65 в Регіоналлігу не вилітали «Карлсруе» і «Шальке», але по закінченню сезону з турніру було знято берлінську «Герту». Причини розширення ліги і зняття «Герти» доволі прості.

 

В результаті аудиторської перевірки, Німецькому футбольному союзу стало відомо про фінансові порушення «Старої дами»: порушення порядку переоформлення контрактів гравців, виплати бонусів і зарплат. В результаті чого у «Герти» відібрали ліцензію і відправлено в Регіоналлігу. Пояснити такі фінансові махінації можна спробувати тим, що клуб був вимушений робити незаконні виплати гравцям понад встановлені норми зарплат і бонусів, оскільки більшість футболістів не хотіли грати в команді, яка базується на окупованій території.

 

Примітка: Протистояння західних союзників і СРСР призвело до поділу Німеччини на ФРН та НДР, при цьому Східний Берлін став столицею НДР, тоді як ФРН, до складу якої входив і Західний Берлін, розмістила свою столицю в Бонні; а в 1961 році з ініціативи соціалістичної НДР в Берліні було споруджено сумнозвісну Берлінську стіну, що розділила місто на дві частини.

 

Ось тут і починається найбільш цікаве. Німецький футбольний союз через політичні причини хотів зберегти в Бундеслізі представника Берліну. Навіть не будучи столицею, Бероліна мало велике значення для Західної Німеччини. Але віддати місце берлінській «Теніс-Борусії» союз просто так не міг, адже у фінальному турнірі клуб зайняв аж четверте місце, програвши перехідні матчі. Був ще варіант із «Шпандау» (цей населений пункт увійшов в межі Берліну на початку 60-х років), але клуб відмовився від участі в суперлізі із-за фінансових проблем. Після «Теніс-Борусії» і «Шпандау» йшла «Тасманія 1900». Цей клуб погодився, адже такий шанс долі випадає не часто. 

 

Однак це призвело до протестів із боку «Карлсруе» і «Шальке», які справедливо зазначали, що більш достойні виступати в Бундеслізі, ніж якась там «Тасманія 1900» із Регіоналліги. З метою уникнення конфлікту Німецький футбольний союз вирішив вдатися до розширення ліги на наступний сезон до 18 команд. Таким чином, «Карлсруе» і «Шальке» залишалися в Бундеслізі, «Тасманія» зайняла місце «Герти», а два вільних місця по спортивному принципу зайняли «Баварія» і гладбахська «Борусія», які вибороли таке право в Регіоналлізі. До речі, вперше в історії турніру візьмуть участь клуби із одного міста – Мюнхену («шестидесятники» згодом ще й виграють свій перший і поки єдиний чемпіонський титул – прим. авт.)

 

Слова Жильбера Сесброна, наведені вище в епіграфі, дуже вдало характеризують політичні рішення футбольної адміністрації ФРН тих часів. Результати виступу «Тасманії 1900»  в Бундеслізі стануть цьому підтвердженням.

 

 

«Політичний талант заключається у вмінні передбачити, що може статися завтра, на наступному тижні, через місяць, через рік. А потім пояснити, чому цього не сталося»

Уїнстон Черчилль

 

Підтримку «Тасманії 1900» обіцяло все політичне керівництво Західного Берліну, включаючи майбутнього Канцлера ФРН і лауреата Нобелівської премії миру Віллі Брандта (в той час був мером міста) Бероліна.

 

Але підтримка склад команди не підсилить. До 13 серпня часу залишалося менше двох місяців і дуже-дуже скромний бюджет. Першими кандидатами на підсилання виступили гравці збірної Югославії – Маріє і Велковскі. Вони майже 30 годин їхали потягом, щоб після першого ж тренування почути від тренера «Тасманії 1900» Франці Лінкена: «Не підходять під нашу модель гри». Валізи, вокзал, Белград. В кінці кінців вдалося запросити двох середньої руки гравців. Один із них, на прізвище Фінкен, говорять, полюбляв представлятися своїм суперникам: «Ich heiße Finken. Und du wirst bald hinken» (Мене звати Фінкен, а ти скоро будеш шкутильгати). Але з костоломами далеко не заїдеш. Тут «Тасманії 1900» пощастило: вдалося підписати гравця збірної Німеччини, учасника двох чемпіонатів світу – Хорста Шиманяка. Його купили за 50 000 марок у італійського «Варезе». Ця сума була максимально дозволеною в той час для трансфера гравця, тому інші 300 000 заплатив спонсор клубу «втемну».

 

Сезон «Тасманія 1900» почала вдало – із домашньої перемоги над вже згадуваним вище «Карлсруе» з рахунком 2-0, а за перемогою спостерігало більше 80 000 глядачів. Але після цього «панєслась» - жодного забитого м’яча на протязі семи ігор, відставка тренера вже в листопаді. Знизилася кількість глядачів, команда стояла перед прірвою банкрутства. Багато гравців покинули команду, а тім, що залишилися, значно врізала зарплатню. Добре, хоч преміальні не доводилося часто платити: команди всього 2 перемогла, 4 рази змогла втримати нічию і 28 програла (антирекорд Бундесліги). Рахунок м’ячів – 15:108 (антирекорд Бундесліги).

Також антирекордами є: найменша кількість глядачів – 827 (19й тур, проти гладбахської «Борусії»); найбільша домашня поразка - 27 тур: «Тасманія 1900» —  «Мейдеріх» 0:9.

Після закінчення сезону «Тасманія 1900» відправилася в Регіоналлігу.

 

 

P.S.

На цьому закінчилася історія підкорення скромним любительським клубом німецького футбольного олімпу. Закінчилася печально – встановленням цілого ряду антирекордів  Бундесліги, які навряд чи хтось колись зможе побити. Та й уявити щось подібне в наш час практично неможливо.

 

Але історія самого клубу на цьому не закінчилася. В Регіоналлізі «Тасманія 1900» ще тричі боролася за підвищення в класі в перехідних матчах і тричі програвала. В 1973-му році була визнана банкрутом.

Однак і це був ще не кінець! Клуб відродився під новою назвою «Тасманія Нойкельн». З такою назвою клуб грав до 2000 року, після цього отримав нову назву – «Тасманія Гроппіусбау». І лише рік тому, в 2011-му, історична несправедливість була відновлена і клубу повернули стару назву – «Тасманія Берлін» (замість року в назві тепер вказується не 1900-й, а 1973-й рік). Після цього команда піднялася класом вище, вийшовши в «Лігу Берлін».

 

 

 

Сьогодні на гру команди ходить в середньому по 150 чоловік, при цьому середній вік вболівальників – 70 років. Квиток на гру коштує 5 євро для студентів, школярів і пенсіонерів і 7 євро для дорослих. Непоганий дохід приносить клубу магазин, в якому кожен може купити пиво, сосиски і дивитися гру, не відриваючись від їжі.

 

 

 

 

 

Як бачимо, все відносно таки не погано в тасманському колективі. І хто знає, можливо колись команда ще заявить про себе в німецькому футболі. Однак цього разу, бажано, вже власними зусиллями, а не - як зараз модно говорити - "в результаті політично вмотивованих рішень".

 

 

Садовий Ростислав,

Спеціально для Піонерського табору 
Підписуйтесь на наші сторінки в соціальних мережах: Telegram, Twitter, Facebook
Запалюй в коментарях! Тільки коректно і дружелюбно
Щоб брати участь у обговоренні потрібно Увійти або Зареєструватись.
0 коментарівРейтинг букмекерів від UF
TV


Новини Коментарі
Всі новини